Warszawa: Rondo Charles’a de Gualle’a (nieaktywna)

Rondo Charles’a de Gualle’a (nieaktywna)

Obraz z kamery online z ronda Charles’a de Gualle’a w Warszawie

Zobacz obrazy z 16 kamer

Kamera online na rondzie Charles’a de Gualle’a w Warszawie

Kamera zamontowana została na rondzie generała Charles’a de Gualle’a, a jej obiektyw skierowany został w stronę Alei Jerozolimskiej, w kierunku wschodnim. Rondo Charles’a de Gualle’a położone jest w centrum Warszawy i stanowiło element przebudowy wschodniego odcinka Alei Jerozolimskich. Budowa ronda zakończyła się w 1961 roku.

Rondo generała Charles’a de Gualle’a usytuowane jest na styku ulicy Nowy Świat, która widzie w kierunku Krakowskiego Przedmieścia (północ) oraz w stronę pl. Trzech Krzyży (południe) i Alei Jerozolimskiej, w kierunku mostu Poniatowskiego (wschód) oraz ulicy Marszałkowskiej (zachód).

Rondo Charles’a de Gualle’a to klasyczne rondo czterowlotowe. Posiada okrągłą wyspę centralną, a wzdłuż Alei Jerozolimskich biegną tory z przystankami tuż przy rondzie. Od końca lat 90. Obowiązuje zakaz skrętu z Alei Jerozolimskich od strony ul. Marszałkowskiej w lewo w kierunku ulicy Nowy Świat (kierunek Krakowskiego Przedmieścia).

Charles de Gualle’a to niegdysiejszy prezydent Francji, który w latach 1919-1920 jako członek misji wojskowej brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mieszkał przy ulicy Nowy Świat. Przez lata rondo było niepoprawnie nazwane, bowiem zapisywane było jako: rondo Generała Charlesa de Golle’a. Dopiero w 2012 roku nastąpiła zmiana nazwy na obecną.

Tuż przy rondzie, nieopodal Centrum Bankowo-Finansowego, postawiony został w 2005 roku pomnik Charles’a de Gualle’a. Autorem jest francuski rzeźbiarz Jean Cardot. Pomnik poświęcony jest francuskiemu generałowi, który później został prezydentem Francji – Charles’owi de Gualle’owi. Jest to dość dobra kopia pomnika znajdującego się na słynnych Polach Elizejskich w Paryżu.

Obraz udostępnia serwis zdm.waw.pl