Warszawa: Plac Zawiszy (nieaktywna)

Plac Zawiszy (nieaktywna)

Obraz z kamery online z Placu Zawiszy w Warszawie

Zobacz obrazy z 16 kamer

Kamera online na Placu Zawiszy w Warszawie

Na powyższych zdjęciach z kamery widoczny jest Plac Zawiszy położony praktycznie w centrum Warszawy. Obiektyw kamery skierowany został na wschód, w kierunku Alei Jerozolimskich, w stronę mostu Poniatowskiego. Na Placu Zawiszy krzyżują się Aleje Jerozolimskie z ulicą Towarową, Raszyńską oraz Grójecką. Plac Artura Zawiszy usytuowany jest na Ochocie. 15 grudnia 1833 roku dokładnie w tym miejscu odbyła się egzekucja Artura Zawiszy ps. Czarny, lecz obecną nazwę nadano dopiero w czerwcu 1929 roku.

Przy placu Zawiszy Czarnego znajduje się ładny i bardzo kolorowy budynek. Jest nim Radisson Blu Sobieski Hotel, dawniej Hotel Jan III Sobieski. Jest to czterogwiazdkowy hotel. Budynek nie jest zabytkowy, lecz swoim wyglądem nawiązuje do narożnej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Charakterystyczną cechą budynku jest urozmaicona kolorystyka elewacji. Obiekt zaprojektowany został przez Wolfganga Triessinga i Macieja Nowieckiego.

Na zdjęciach z kamery widoczny jest również przystanek kolejowy Warszawa Ochota. Łatwo go zauważyć, bowiem posiada fikuśny, skośny dach. Pawilon dworca wykonany został w stylu modernistycznym i zdecydowanie wyróżnia się pod względem architektonicznym. Budynek wybudowany został na planie kwadratu o boku 17.25 metra.

Nieopodal dworca, tuż przy ulicy Towarowej znajduje się Muzeum Kolejnictwa. Eksponowane są tutaj zarówno wystawy stałe, jak i wystawy czasowe. Wystawy stałe prezentowane są w trzech salach oraz skansenie usytuowanym na zewnątrz budynku. W sali numer 1 znajduje się kolekcja ukazująca rozwój kolei na świecie i w Polsce w układzie chronologicznym. W kolejnej sali wystawa jest kontynuowana, lecz na wystawie tutaj prezentowane są eksponaty pamiątkowo-historyczne m.in.: umundurowanie oraz wszelkiego rodzaju akcesoria, a także archiwalne dokumenty. W ostatniej, trzeciej sali, najmniejszej, mieści się odwzorowany Salonik Recepcji Rządowej, który otwarty został na Dworcu Warszawy Głównej w 1955 roku.

Niezwykle ciekawy jest skansen znajdujący się na zewnątrz. Zobaczyć tutaj możemy 50 jednostek, które wybudowane zostały w różnych okresach historii kolejnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje Salonka Bieruta oraz pociąg pancerny, a także wagon motorowy z 1955 roku, wagon bagażowo-pocztowy serii FG z 1908 roku oraz pług odśnieżny i wagon osobowy serii Bi z 1928 roku. W skansenie znajdują się także parowozy produkcji amerykańskiej, polskiej i niemieckiej oraz lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne spalinowe i tabor wagonowy.

Obraz udostępnia serwis zdm.waw.pl