Warszawa: Aleje Jerozolimskie przy Marszałkowskiej (nieaktywna)

Aleje Jerozolimskie przy Marszałkowskiej (nieaktywna)

Obraz z kamery online z Alei Jerozolimskich przy Marszałkowskiej w Warszawie

Zobacz obrazy z 16 kamer

Kamera online na Alei Jerozolimskich przy Marszałkowskiej w Warszawie

Kamera została zamontowana na rondzie Dmowskiego, gdzie krzyżuje się Aleja Jerozolimska z ulicą Marszałkowską. Szklany obiektyw kamery skierowany został w stronę Alei Jerozolimskiej, na wschód oraz w kierunku Rotundy. Aleja Jerozolimska jest jedną z głównych arterii Warszawy. Jest to jedna z najdłuższych ulic w stolicy. Biegnie od mostu Poniatowskiego, aż do południowo-zachodnich granic miasta, dalej aż do Pruszkowa. Począwszy od ronda Zesłańców Syberyjskich do Łopuszańskiej Aleje Jerozolimskie stanowią część Obwodnicy Etapowej Warszawy. Natomiast ulica Marszałkowska przebiega z północy na południe. Jest także jedną z najważniejszych arterii Warszawy. Rozpoczyna się od placu Unii Lubelskiej i biegnie aż do placu Bankowego.

Na powyższych zdjęciach z kamery widoczna jest słynna Rotunda, obecnie będąca w rękach banku PKO BP. Obiekt usytuowany jest przy ulicy Marszałkowskiej 100/102. Rotunda jest częścią Ściany Wschodniej, która wzniesiona została w latach 1960-1969. Zaprojektowana została przez Jerzego Jakubowicza. Budowa rotundy zakończyła się w 1966, a z powodu charakterystycznego kształtu bardzo często potocznie nazywana jest „czapką generalską”.

Niestety pod koniec lat 70. XX wieku Rotunda została mocno zniszczona w wyniku wybuchu gazu. Zginęło wówczas 49 osób, natomiast 110 zostało rannych. Rotunda została bardzo szybko odbudowana, a jedyną bardzo widoczną zmianą było zastosowanie przyciemnionego szkła w elewacji. Obecnie pod Rotundą od strony ulicy Widok znajduje się płyta upamiętniająca ofiary tego nieszczęśliwego wypadku.

Niestety Rotunda niedługo zostanie już zburzona. W tym samym miejscu zostanie wybudowana nowa, identyczna, a zmiany mają być widoczne jedynie wewnątrz. W budynku dalej będzie się mieścić siedziba banku PKO BP, a dodatkowo ma się tutaj znaleźć przyjazna przestrzeń dla mieszkańców Warszawy.

Obraz udostępnia serwis zdm.waw.pl