Warszawa: Ulica Dobra przy Karowej (nieaktywna)

Ulica Dobra przy Karowej (nieaktywna)

Obraz z kamery online z ulicy Dobra przy Karowej w Warszawie

Zobacz obrazy z 16 kamer

Kamera online na ulicy Dobra przy Karowej w Warszawie

Kamera zamontowana została na sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulicy Dobrej z ulicą Karową. Szklane oko kamery skierowane zostało w stronę ulicy Dobrej, na północ w stronę ulicy Nowy Zjazd, gdzie się kończy. Ulica Dobra rozpoczyna się przy skrzyżowaniu z ulicą Solec. Natomiast ulica Karowa rozpoczyna się przy ulicy Krakowskie Przedmieście i biegnie na wschód, w stronę Wisły do Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Tuż przy widocznym na powyższych zdjęciach skrzyżowaniu znajduje się Skwer Stanisława Jankowskiego „Agatona”. Jest on usytuowany pomiędzy ulicą Karową, Dobrą, Gęstą i Browarną. Nazwany został na cześć Stanisława Jankowskiego, pseudonim Agaton, który urodził się 29 września 1911 roku w Warszawie. Był architektem i urbanistą, oficerem WP, „Cichociemny”.

Kolejnym terenem zielonym w okolicy jest Park Kazimierzowski położony u podnóża pałacu Kazimierzowskiego. Park częściowo usytuowany jest na skarpie wiślanej, która w tej okolicy osiąga najwyższą wysokość względną – 25 metrów. W obrębie ogrodu znajduje się pomnik Nauczycieli Tajnego Nauczania, autorstwa Antoniny Wysockiej-Jonczak. Jedna z alejek nosi nazwę ks. Bronka Bozowskiego.

W odległości zaledwie dwóch kilometrów na zachód piechotą znajduje się kolejny, dość duży teren zielony, jest nim Ogród Saski. Położony jest między placem marszałka Józefa Piłsudskiego, ulicą Królewską i placem Żelaznej Bramy. Ogród Saski założony został na przełomie XVII i XVIII wieku w stylu francuskim. Pod koniec XVIII wieku w trakcie insurekcji kościuszkowskiej park został zniszczony, a następnie przekomponowany na krajobrazowy ogród angielski. Ponownie Ogród Saski uległ zniszczeniom w trakcie powstania warszawskiego, lecz tuż po wojnie został zrekonstruowany.

W Ogrodzie Saskim znajduje się kilka ciekawych obiektów. Wśród nich odnaleźć możemy 21 barokowych rzeźb muz i cnót, Fontannę Wielką z 1855 roku, zegar słoneczny, Grób Nieznanego Żołnierza oraz ładny Pałac Błękitny. Zdecydowanie jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Tutaj można się skryć w cieniu drzew i odpocząć od zgiełku dużego miasta.

Obraz udostępnia serwis zdm.waw.pl