Warszawa: Aleje Jerozolimskie przy Żelaznej (nieaktywna)

Aleje Jerozolimskie przy Żelaznej (nieaktywna)

Obraz z kamery online w Warszawie

Zobacz obrazy z 16 kamer

Kamera online na ulicy w Warszawie

Widoczne powyżej zdjęcia wysyłane są przez kamerę zamontowaną tuż przy skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich z ulicą Żelazną, a szklane oko kamery skierowane zostało w kierunku ulicy Żelaznej – na północ. Skrzyżowanie widoczne na powyższych zdjęciach usytuowane jest praktycznie w ścisłym centrum miasta i tuż przy Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus.

Nieopodal ulicy Żelaznej, przy jej południowym krańcu, znajduje się Skwer Alfonsa Grotowskiego zajmujący 1,76 ha, upamiętniający swojego patrona. Skwer powstał w okresie międzywojennym. Posadzone zostały tutaj lipy, cisy, świerki, robinie akacjowe, kasztanowce oraz buki. Ze względu na przeznaczenie parku na cele rekreacyjne, znajduje się tutaj plac zabaw oraz ławki. Alfons Grotowski to zasłużony pracownik wodociągów warszawskich. Był wybitnym specjalistą w zakresie budownictwa lądowego oraz wodnego, a w szczególności w zakresie wodociągów i kanalizacji.

Na południe od skweru znajdują się Filtry, wybudowane pod nadzorem inż. Alfonsa Grotowskiego. Te unikalne, fantastyczne i perfekcyjnie zaprojektowane filtry, funkcjonujące od 130 lat, zachwycają kunsztem architektonicznym oraz dokładnością wykonania. Zabytkowy kompleks obiektów na terenie wodociągów uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku.

Tutejsze filtry powolne są jedynymi działającymi współcześnie, zaprojektowanymi przez Williama Lindleya. Dzięki stacji filtrów wybudowanej w Warszawie, przy ogromnych staraniach ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy – generała Sokratesa Starynkiewicza, stolica w tamtych latach była jednym z zaledwie sześciu europejskich miast posiadających wówczas nowoczesny system wodociągowy.

Obraz udostępnia serwis zdm.waw.pl